Då ska julegranen ut.....
Nåja, dags att byta ut nyårsbilden på startsidan i alla fall.
Jag gillar bilden, så den får hänga kvar ett tag till, utan nyårshälsning.
På förra veckans agilityträning tog jag med mig både Yoshi och Ice, och så även idag.
Vi är inte så många som tränar samtidigt så man får mycket tid, även fast man har två hundar med sig. Ice verkar tycka att detta är lika skoj som Yoshi tycker, och hennes iver visar tydligt att jag har varit lite slapp med vardagslydnaden:-)
Hon är så glad att få vara med, så när det blir hennes tur vet hon inte riktigt vart hon ska ta vägen, så hon hoppar och skuttar utan kontroll, utan hinder! Den hunden kan hoppa den!
..... och hoppa hinder är också skoj....och att ta jätteyviga hopp i slalom är också skoj....och springa på balansbommen utan koll på sina ben är också skoj.........samtidigt som man är fullkomligt DÖV!
JaJa frågade man henne hävdar hon säkert att hon hör, men hon använder sin fantasi, tar egna initiativ och tycker att man nog kan göra detta på hennes eget lilla sätt. Kanske kan hon lära sig banor själv också, så behöver vi ju inte träna alls:-)
Roligt är det i alla fall!!